Tümü

  DEPREMZEDE ÇOCUKLARA “ASKIDA PASTA”

  Yardımlaşma ve  dayanışmanın en güzel örneklerinden olan “askıda ekmek” uygulamasını duymayan yoktur. Bir benzerini gerçekleştiriyor Askıda Pasta Ekibi. Deprem Bölgesinden Ankara’ya gelen çocukların yüzlerini bir nebze olsun güldürmek amacıyla Pasta Şefi N. Berrak Gönül Çubukçu “Askıda Pasta” kampanyası başlattı ve şimdiye kadar bir çok çocuğa ulaştı. Berrak ile bu projenin doğuş hikayesini konuştuk.

  Berrakcığım harika bir kampanya başlatmışsın. Duyduğumda ben de kayıtsız kalamadım. Öncelikle seni tanıyabilir miyiz, Pasta Şefi N. Berrak Gönül Çubukçu kimdir?

   

  1982 Ankara doğumluyum. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümünden mezunum. Home office mühendislik de yapıyorum, bunun yanında yaklaşık dört yıldır pastacılık ve her telden ürün yapıyorum. iki çocuk annesiyim.

  Üç yaşında başlamış benim mutfak hikayem. Üretmeyi ve insanları mutlu etmeyi seviyorum. Satış ve pazarlama konusunda bir çok eğitim aldım, bu konuda deneyimliyim.

  Kuzenim Diloş  “el lezzetin güzel, neden herkes bundan yararlanmasın? ”dedi. Eşim de her daim destekçim oldu ve “herteldenbutikpasta” doğdu.

  Her telden ürün yaptığım için adı “herteldenbutikpasta”. Ev yapımı, mis gibi leziz, hijyenik ürünler ile varım. Önce kendi çocuklarım ve ailem üzerinde deneme yapıyorum ve sonra satışa sunuyorum.

  PASTA YEMEYEN ÇOCUK KALMASIN

  Askıda Pasta fikri nasıl doğdu?

  16 şubat 2023 günü yani depremden 10 gün sonra, Ankara’ya deprem bölgesinden aileler gelmeye başladığında “Askıda Pasta” (#askıdapasta) ortaya çıktı. Önceliğimiz deprem bölgesinden gelen çocuklara destek olabilmek. Onların gülen gözleri bize umut oldu, biz de onlara umut olmak istiyoruz. “Pasta Yemeyen Çocuk Kalmasın”  sloganı ile yola devam edeceğiz.

  Birlikten güç doğar ilkesi ile yola çıktık ve 4 kişiyken 20 den fazla gönüllü olduk.

  Ne güzel düşünmüşsünüz gerçekten de çocuklar için güzel bir hediye yaş pasta. Hangi çocuk pasta yediğinde mutlu olmaz ki?

  Tabi ki, gelecek çocuklarımızda ve onları mutlu etmek bizim önceliğimiz. Gülen gözlerine bir nebze umut aşılayabilir miyiz? diye çıktık yola. Bugünün gülen gözleri, yarının gülecek gözlerine umut olur diye düşünüyoruz.

  ÇOCUKLAR MUTLU OLUYOR

  Pasta yapan ekipte kimler var, çocuklarla nasıl buluşturuyorsunuz pastaları?

  Egolarından arınmış, mesleğini, kariyerini eline almış güzel Canlarla birlikte çok güçlü bir ekibiz. İyi yürekli insanların bir araya gelerek gönüllü oluşturduğu “Askıda Pasta Ekibi”nde olmaktan her birimiz gurur duyuyoruz.

  Çocuklar bizim kıymetlimiz, onlar bizim geleceğimiz. Zorlu bir süreçten geçiyorlar, depremin yaralarını sarmakta bizim de bir nebze katkımız olsun istedik. Onların hafızalarında güzel anılar bırakmak bizim için çok önemli.

  Yeri geliyor kapı kapı teslimat yapıyoruz, yeri geliyor misafirhane, uygulama oteli v.b gibi toplu yerleşim yerlerinde büyük çaplı organizasyonlar yapıyoruz. Tamamen gönüllülük esasıyla, maliyetimizi bile çıkarmadan üretiyoruz. İyi niyetli, güzel yürekli gönüllülerin sayesinde ekibimiz gün geçtikçe çığ gibi büyüyor.  İlk hedefimiz; bugün değil, yarın değil, her gün “gülen gözler olsun diye” projemizin devamlılığını esas aldık.

  Organizasyon anladığım kadarıyla sadece pasta teslim etmekle kalmıyor, palyaço da görüyorum fotoğraflarda. Çocuklara eğlenceli bir karnaval ortamı mı yaratıyorsunuz? askıda pasta

  Haklısınız sadece pasta yapmak değil amacımız. Gözleri güldürebilecek her etkinliği yapabilmek. Palyaço ve sihirbaz ile eğleniyor çocuklar. Pasta, börek, çörek ve çeşitli hediyelikler ile de mutlu oluyorlar.  Yapılan ürünlerin tamamı, ilmek ilmek el emeği göz nuru ev yapımı. Çocukların mutluluğunu, eğlenmelerini ve gülümsemelerini görmek ekip olarak bizi de çok mutlu ediyor.

   GÜLEN GÖZLER İÇİN

  Bu röportajı okuyup da size destek olmak isteyenler çıkarsa, size nasıl ulaşabilirler?

  İnstagram hesaplarımızı verelim; @herteldenbutikpasta, @filizgokdemirkorea, @i_shechocolate, @ceylinthechef, @sbcilek bize direk mesaj yazarak ulaşabilirler.

  Bize destek olmak için neler yapabilirsiniz?

  Gülen gözler çoğalsın diye; pasta, kurabiye, börek, çörek alarak hediye ediyorsunuz.

  Gülen gözlere umut olsun diye; plastik tabak, çatal, bardak, kaşık hediye ediyorsunuz.

  Gülen gözlerin susuzluğu gitsin diye; içecek hediye ediyorsunuz.

  Gülen gözler daha da çok gülsün diye; palyaço, sihirbaz, animatör, etkinlik hediye ediyorsunuz.

  Bugün onlara, yarın bizlere… Birlikten güç doğar.

  Kanal B Televizyonunda hafta içi her sabah Canlı Yayınlanan Biz Bize Programında projemizi anlatma fırsatımız oldu.

  Şimdiye kadar kaç çocuğun yüzünü güldürüp, ağzını tatlandırdınız?

  Yardımseverler ile birlikte askıda pasta ekibi el ele verip, yaklaşık 1 ayda; 350 çocuğa ve 50 kadına (kadınlar gününde deprem bölgesinden gelmiş)  umut aşıladı.

  Hedefimiz ; pasta yemeyen çocuk kalmasın, özel günlerde ve her daim kadınlarımıza umut ışığını yakarak geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza umut aşılamak…

  “ASKIDA PASTA” KULAKTAN KULAĞA YAYILSIN

  Berrakcığım sizi kutluyorum, harika bir proje, ben de size bir nebze destek olabildiysem ne mutlu bana. Eklemek istediğin bir şey var mı?

  Biz teşekkür ediyoruz, daha fazla insana ulaşmayı çok isterim. Mavianne seninle aynı memleketteniz Ordu Bolamanlıyım ben de biliyorsun. Ünye’li hemşerilerimin de projeye katkıları benim için çok kıymetli olacak. En büyük isteğimiz bu güzel projenin devamını sağlayabilmek. Bunun için de gönüllülerin çoğalması ve desteklerin artması gerekiyor. Gün birlik zamanı, gülen gözler çoğalsın,  #Askıdapasta  kulaktan kulağa yayılsın ve tüm Türkiye’de pasta yemeyen çocuk kalmasın.

  Ben de bir öneride bulunmak istiyorum Berrakcığım. Herkes kendi doğumgününde evine bir pasta alıp mumlarını kendi üflemek yerine, ücretini gönderip bir çocuğa pasta hediye edebilir. Aynı gün doğum günü olan bir çocuğun pastasını almış ve bir çocuğu sevindirmiş olur.  Kendi doğum gününüzde pasta hediye edin! Ne dersin bu fikre?

  Haklısınız ancak, bunu kendi doğum günleri dışında da düşünmelerini isterim. Ben 41 yaşındayım ve hala süslü püslü pastaya hayır demem. O nedenle, bir pasta kendilerine alsınlar, birini de “askıda pasta” ya hediye etsinler bu daha güzel olur. Bizler de bu dünyaya bir kere geliyoruz değil mi ama. Her seyin kıymetini bilerek o anın tadını çıkararak yaşamalıyız tabii ki,  hayat koşullarımız doğrultusunda.

   

   

  Bizlere kendimizi anlatmamız için fırsat verdiğin için çok ama çok teşekkür ederiz. Seninle iyi ki yollarımız kesişti Fatmacığım. Gün, birlik olma günü. Bir gün değil, her gün askıda pasta ve iyilik hayatımızda olsun.

  Yorumun benim için değerli

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.