Tümü

  Sertaç Kantarcı ile Dağın Felsefesi

  Sertaç Kantarcı, 3. Kuşak Ankara Life Dergisi’nin sahibi Genel Yayın Yönetmeni, radyocu, televizyoncu, adrenalin sporlarına meraklı ve daha bir çok titri olan bir basın duayeni.

  Nuray Temizer’in hayalini kurduğu Mucize Şov’un açılışını yapan ve bizi harika sunumu ile sahneye davet eden biricik Sertaç’ımız.

  Bir çok alanda başarılara imza atmış olan çok birikimli, şahane bir adam.

  Sertaç Kantarcı 5 bin 137 metre ile Türkiye’nin en yüksek irtifasına sahip noktası Ağrı Dağı’na çıktı ve Türkiye’nin en yüksek irtifalı dergisi  Ankara Life Dergisi’ni Türkiye’nin Zirvesine taşıdı.

  Onun Ağrı Dağı’na çıkma macerasını, nedenlerini ve hissettiklerini sordum, o da tüm samimiyeti ile anlattı.

  Sertaç Kantarcı, Ağrı Dağı tırmanışında instagram hesabından fotoğraflar paylaştı ve aşağıdaki satırları kaleme aldı;

  Ayakta duramayacak kadar yorgun olduğumu sanıyordum, o ilk adıma kadar…

  “Kaybettiğimi sandığım tüm savaşlardan başım dik çıkmışım. Yolda çok düşmüşüm, oysa çelme takmışlar. Kaldırabilecekken kaldırmamışlar, ellerini uzatırlar sanmışım. Düştüğümde gördüklerimin aslında yıldız olduklarını fark etmemişim.

  Yapamam sandığım, aşamam bildiğim Ağrı Dağları’nı aşmışım da kendimin farkına yeni varmışım.
  Gerçekte kendimde kaybolup, kendimi bulmuşum…”

  Kırılan Parmağımın Ardından…

  Yaşamımı üzerine kurduğum tüm anlamların çöktüğü ve parçalandığı gün bir araya getirmeye başladım kendimi. Kırılmayan anlamaz. Zordur. Yaşayan bilir.

  Nihayetinde, her şeyi anlayıp ayağa kalkmanın bir yolunu bulduğum gün anladım ki ben bir süper kahramanım…

  “Ağrı Dağı zirve tırmanışı zorlu bir etap. Özellikle etekten yukarı çıkmaya başlandıkça mıcır ve volkanik kayalar sizi oldukça yavaşlatıyor. Dolayısıyla hava kararmadan çıkıp inmeniz mümkün değil. Doğal olarak en az 4 gün sürecek bu tırmanışta, içinde çadır, uyku tulumu, mat, kişisel bakım eşyaları ve yiyecek içecek gibi maddelerin olduğu çantaları taşımak oldukça sıkıntılı bir hal alıyor. İşte bu noktada atlar devreye giriyor.

  #Everest ‘teki #sherpa halkı gibi Doğu Beyazıt halkı da #AğrıDağı tırmanışlarında dağcılara hem destek oluyor hem de bu işten gelir elde ediyorlar. İsteğe bağlı olarak alınan bu hizmet rehberlik, ağır çantaların atlarla taşınması ve çeşitli lojistik hizmetleri kapsıyor…”

  Video Röportajımıza yorumlarınızı bekliyorum.

  Yorumun benim için değerli

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.