Tümü

  Anne Ekmeğinden “Tas’h Bakery Patisserie” Uzanan Bir Hikaye

  Instagramdaki sayfasında @annem-ekmegi olarak tanıdığım Tülay Polat o nefis doğal ekşi mayalı ekmeğinin lezzeti ile hayatıma girdi. Yaptığı ekmeklerin yanı sıra Tülay’ı da tanıdıkça çok sevdim, hayata bakışı, güler yüzü ve azmi ile birçok kadına örnek olacak bir profil çiziyor. Ankara’da Alacaatlı Caddesinde yeni açtığı TAS’H BAKERY PATISSERİE mekanında bir araya geldik ve Tülay’a merak ettiğim soruları yönelttim.

  EKMEK YAPTIKÇA GÖNLÜM GÜZELLEŞTİ, ELİM LEZZETLENDİ

  Tülaycığım azmine, çalışkanlığına hayranım, birçok kadına örnek olacak bir girişim ve üretim ruhun var. Nasıl başladı bu hikaye? Tülay Polat kimdir, nerden gelmiştir, ekşi maya ile aşkı ne zaman başlamıştır?

  Küçük bir kız çocuğuyken una buladığım ellerim zaman geçtikçe hamura ve mayaya alıştı. Başta kendi ailem olmak üzere çevremdeki herkese ekşi mayanın sağlıklı lezzetini sunmaya çalışma alışkanlığı zamanla yerini iş fikrine bıraktı. Girişim değil, çocukluk hayallerimi sınır koymadığım kitlelere ulaştırmak için çıktığım bu macera, henüz okula giden küçük bir kız çocuğuyken başladı. Annem çalışırken, okuldan dönünce heyecanla ekmek teknesini, unu ve suyu alırdım ve başlardım üretmeye… Bazı şeylerin tarifi olmaz, gönülden gelir ve yapanın gönlüne göre güzelleşir. Yaptıkça gönlüm güzelleşti, elim lezzetlendi. Hamura ve mayaya olan aşkım bu şekilde katlanırken işin sadece mutfağında olmak yerine, en keyifli aşamasında da sahnede olmak istedim. Müşteri memnuniyeti, damak tatmini ve duyduğum doyumsuz haz… İşte hikayemin başlangıcı ve devam edişi bu şekilde.

  Börek, baklava, kurabiye, kek, mantı tüm becerikli ev hanımlarının yaptığı ürünler. Eşe dosta, ailesine yapar ve çoğu bundan bir kazanç sağlayabileceğini aklına dahi getirmez. Hayatında ne oldu da sen bunları daha çok kişiyle paylaşmak istedin?

  Daha önce söylediğim gibi çok küçükken başlayan bu macerada bu ürünler bana hiç zor gelmedi. Hatta ben makarna yapmaktan hiç hoşlanmam zor gelir bana. Onun yerine gider bir tepsi börek açarım. İnsana gerçekten sevdiği iş zor gelmiyor çünkü yaparken keyif alıyorum. Aslında ben zaten yaptığım ürünleri hep daha çok kişiyle paylaşıyordum. Doğamda var olan bu paylaşmak duygusuyla, çevremdekilerin memnuniyeti birleşince kafamda beliren proje fikri beni tam da bugün bulunduğum noktaya getirdi.

  EKŞİ MAYALI EKMEKLERİM TAŞ DEĞİRMEN UNLU VE KATKISIZ MAYALI

  Ankara’da son zamanlarda popüler olan Alacaatlı Caddesi’nde açtığın TAS’H BAKERY PATISSERIE’DEN bahseder misin bize? Oraya gelenlere ne vaat ediyorsun?

  TAS’H BAKERY PATİSSERIE, aynı anda kafe, pastane ve fırın konseptlerini geniş ürün yelpazesinde birleştirirken, ürünlerini fabrikasyon ya da seri üretim şeklinde değil, anne elinden çıkmasıyla özgünleşiyor. Geleneksel lezzetleri dünya mutfağıyla harmanlayıp müşterilerimize sunduğumuz, dekorasyonu ve mimarisi tamamen bize ait olan işletmemizde ayrıca 3. nesil nitelikli çekirdek kahve ve yine kendi üretimim olan butik çikolata da yer almaktadır. Ekşi mayalı ekmeklerimde kullandığım taş değirmen unu ve katkısız mayam ise mutlaka denenmesi gereken ve ekşi mayalı ekmeğe karşı önyargıları kıracak lezzette. İddia ediyorum, bağımlısı olacaksınız.

  Hayatında örnek aldığın sana rol model olan biri var mı?

  Hayatımda tabi ki iyi örnekler ya da esinlendiğim insanlar var. Fakat karakterimde var olan bir diğer özellik, adım atarken mutlaka kalbimin sesini dinlemem ve doğru olduğuna inandığım şeyleri yapmam. Yani rol model olan biri yerine şu cümleyi sayabiliriz: “Bildiğin yol doğru yoldur.” 

  Hedefine ulaşma yolunda sana destek ve köstek olan insanlar olmuştur muhakkak. Bunlardan öğrendiğin en önemli ders ne oldu?

  Bana destek olan insanlar mutlaka benim için çok önemli fakat benim için en önemli ders bana köstek olan/olmaya çalışan insanlardan kazandığım derstir. Çünkü köstek olmaya çalıştıkları şey aslında belki de asıl başarmam gereken şeydi. Her zaman bu düşünceyle hareket ederim.

  HER GERÇEK HAYAL ETMEKLE BAŞLAR

  Aynı zamanda bir kız ve erkek evladı olan bir annesin. Kendini nasıl tanımlarsın, çocukların senin nasıl bir anne olduğunu söyler? Onların senin bu girişimin hakkındaki düşünceleri ne oldu?

  Çocuklarım her zaman en büyük destekçim oldu. Mutfakta her zaman ben vardım fakat yardıma ihtiyacım olduğunda işin mutfağında da müşteriyle buluşma aşamasında da her zaman benimle rol aldılar. Bunu yaparken benim işime olan aşkıma duydukları saygı her zaman bizimleydi. Erken yaşta anne olmamın da etkisiyle anneden çok arkadaş gibiyimdir onlarla.

  Hayallerini gerçekleştirdiğini düşünüyor musun? Gelecek için planlarından bahsedebilir misin?

  Her gerçek hayal etmekle başlar, benim bir hayalim gerçek olmaya başladı. Fakat kurulacak ve hayata geçirilecek çok fazla planım var. Uzun vadede planlar yapmaktan çok hoşlanmıyorum, planlarım genelde daha kısa vadeli ve nettir. Zaman bu kadar hızlı akıp geçerken ve çevremizde her şey hızla değişirken yıllar sonrasına planlar yapmak yerine daha sağlam adımlar atmayı tercih ediyorum.

  HİÇBİR ŞEYİ ERTELEMEYİN VE HAYATA GEÇİRİN

  Senin gibi hayal kuran, ancak cesaret gösteremeyen kadınlara vereceğin tavsiyeler neler olurdu?

  TAS’H BAKERY PATISSERIE benim için anlamı çok özel olan adını Arnavutça’dan almaktadır. “Şimdi” anlamına gelen marka adım, bana her zaman ertelemememi, hayal kurmamı ve bu hayalleri gerçekleştirmek için planlar yapıp uygulamam gerektiğini hatırlatıyor. Hayat beklemek için kısa ve ertelemeyecek kadar değerli. Hayalimi gerçekleştirirken aslında kaybettim gibi görünen zamanlarımın inadına ŞİMDİ (TAS’H) siz de benim gibi hiçbir şeyi ertelemeyin ve hayata geçirin.

  Tülaycığım kazancın, müşterin bol olsun. Seni kutluyorum. Umarım senin gibi hayallerinin peşinden koşan herkes başarılı olur, yolun açık olsun.

  Çok teşekkür ederim Fatmacığım, umarım herkes hayallerini gerçek kılar.

  TAS’H BAKERY PATISSERIE ADRES: Alacaatlı Mah. Alacaatlı Cad. Rose Garden Villaları No:33 Ankara Tel: 0 530 962 06 60

  Yorumun benim için değerli

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.